„GravityLight”: elektrą pakeitė sunkio jėga

Published by: 0

Led lemputės

Šiandien, moderniame pasaulyje, apšvietimas naudojamas visur: darbe, namuose, komercinėse patalpose, parduotuvėse, net spintose. Be jo sunku įsivaizduoti savo kasdienybę. Dažnai atvykę į apšvietimo saloną renkamės kas geriau: LED šviestuvai, toršerai, lubinis ar sieninis apšvietimas. Pripratus prie kasdienių duotybių, kartais pamirštama apie trečiąsias šalis, kuriose elektra ir lempučių gaminama šviesa yra tikra retenybė.

Visgi, kai per skubėjimą ir kasdienius rūpesčius nesusimąstome apie kitokį pasaulį – kiti pagalvoja už mus.

2012 metais Londone gyvenantys dizaineriai Martin Riddiford ir Jimas Reevesas pristatė elektros energiją taupančias lemputes, o tiksliau – visai elektros nenaudojančius šviestuvus. Pagrindinis tokio šviestuvo veikimo principas – sunkio jėga. Nors išradimas, pavadintas „GravityLight” pristatytas gana seniai, daugybė žmonių Lietuvoje apie jį nieko negirdėję. O užsienyje projektas tapo populiarus ir iki šių dienų plačiai taikomas, siekiant palengvinti trečiųjų šalių gyvenimą.

Kaip veikia „GravityLight”?

Šviestuvas sukurtas sunkio jėgos principu. Jame įsukama lemputė (LED). Šviestuvai pradeda degti kai prie jų pritvirtintas sunkus maišas (į jį galima pripilti akmenų, smėlio ar kitokių sunkio vienetų) palaipsniui leidžiasi žemyn. Taip nenaudojant elektros užtikrinama maždaug 30 minučių šviesa. Nors tai ir atrodo nedaug, tačiau skurdžiose šalyse šie skaičiai yra reikšmingi. Ypač kai kalbama apie visiškai žmogaus organizmui nekenksmingą, ekologiškai išgaunamą šviesą.

Kodėl šis projektas inovatyvus?

Projekto inovatyvumas pasižymi tuo, kad gaminant šviestuvus dideliais kiekiais, vienas jų kainuoja vos 5 dolerius. Tai vienintelė suma, kurią reikia investuoti, kadangi elektros nenaudojantis šviestuvas visiškai valdomas sunkio jėgos. Jis yra ekologiškas ir draugiškas gamtai bei žmonėms, skirtingai nei dabar skurdžiose šalyse plačiai paplitęs būdas – deginti žibalą ir taip išgauti šviesos efektą (išskiriamos medžiagos yra labai kenksmingos žmonėms, todėl pasitaiko dažni apsinuodijimai dūmais ir panašūs nutikimai.)

Naudingas ir išsivysčiusiose šalyse

Nors dabar itin liaupsinami LED šviestuvai, kaip itin efektyvi apšvietimo priemonė, tačiau „GravityLight” gali būti pritaikomas ir mūsų kasdienybėje. Pirma – jis nenaudoja elektros, kas finansiškai yra labai patogu. Antra, tai gali pasitarnauti sodo nameliuose ar kitose vietose, kur nuolatinė šviesa nereikalinga arba elektra dar nebūna įvesta. Turint omenyje, kad kaina tikrai nėra didelė – investicija tikrai apsimokanti ir gera.

Reikia tikėtis, kad tokių išradimų vis daugės ir naujausiomis technologijomis, bei fizikos principais grįstų inovacijų daugės ne tik moderniame pasaulyje, bet ir skurdžiai gyvenančiose šalyse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *